תיקן גרמני

ג'וקים

תיקן גרמני (התיקן הגרמני), הוא סוג קטן של מקק, צבעו דרך חום לכמעט שחור, ושני פסים מקבילים כהים רצו מהראש לבסיס של הכנפיים.

התיקן גרמני הוא אחד התיקנים המזיקים התברואיים הבעייתיים ביותר הפועל בדרך כלל בתעשיית המזון, תיקן גרמני נפוץ כיום בארץ בבתי עסק העוסקים במזון,התיקן הגרמני (המקק הגרמני) יכול להימצא במקומות כגון: מסעדות, מפעלים, חנויות אוכל, ברים, מלונות, צימרים, אטליזים, ואפילו כיום גן בבתים פרטיים.

מקק גרמני מאוד נועז וגמיש נגד ניסיונות בהדברת מזיקים, וזה בגלל המספר הגדול של נימפות הנוצרות מכל תיק של ביצה, התקופה הקצרה בין לידה ובגרות מינית, ויכולת שלהם בקלות להתחבא בגלל הגודל הקטן שלהם. האימא מחביאה את תיק הביצה כך שלאחר מותה ע"י הדברה עדיין בוקעים תיקנים גרמניים מהביצה שהושארה ולכן ההתיקן גרמנידברה חייבת להיות מתמדת כשמדובר בתיקן גרמני.

המקק הגרמני קטן הרבה יותר מהרבה סוגים אחרים של מקקים ולכן הוא יכול יותר בקלות להתחבא בתוך סדקים מאוד קטנים ונקיקים להתחמק מבני אנוש ורעלים. ולכן הטיפול בתיקן הגרמני חייב להיות משולב הן בריסוס לחסל את הבוגרים והן ע"י ג''ל ואיבוק לחיסול התיקנים הגרמניים הבוקעים מאוחר יותר, או טיפול בג''ל ואיבוק לתיקנים גרמניים (מקק גרמני) החיים במקומות מסתור. הטיפול ע"י ג''ל מבוצע באופן ממוקד במקומות מסתור של התיקן הגרמני, הג''ל בעל חומר משיכה גבוהה המוציא את התיקן הגרמני ממקומות מסתורו ובכך גם מחסל אותו.

תיקן גרמני קטן או גדול שורץ בעיקר במטבחים: במכשירי חשמל המפיקים חום כגון: תנורים, מכונות קפה, מכונות מים חמים ועוד... ומהם הוא ניזון משאיריות המזון והשומן המצטברות בגב המכשירים ולאחר מכן התיקן גרמני (מקק הגרמני) פולש לארונות מטבח.

תיקן גרמני אוכל הכול וזבל, הם במיוחד אוהבים עמילן, סוגי אוכל סוכריים, גריז ובשרים, במצבים מסוימים איפה שיש חוסר של מצרכי מזון, הם יכולים לאכול פריטי בית כמו סבון, דבק ומשחת שינים, לעיתים קרובות אפילו לאכול את הכנפיים והרגליים של כל תקין גרמני אחר.

תיקן גרמני יכול להיראות ביום מפעם לפעם, במיוחד אם יש אכלוסיה גדולה או אם הם הופרעו. אף על פי כן, ראייתם של המקקים הגרמניים לרוב בדרך כלל מדווחות בשעות הערב, לעומת התיקן האמריקאי הנראה לרוב בעונת הקיץ ומתחבא בעונת החורף, התיקן הגרמני נמצא ומזיק בכל ימות השנה.

אופן הטיפול: חברתנו מבצעת הדברת תיקנים בטיפול משולב ללקוח המוסדיי וללקוח הפרטי:

לקוחות מוסדיים: לקוחות מוסדיים הסובלים מתיקן גרמני (מקק גרמני) יש צורך להיכנס לשרות חודשי וקבוע, אשר מדביר מגיע אחת לחודש לבית העסק לתחזק, למגר, ולמנוע התרבות המקק הגרמני מאחר שנקבת המקק הגרמני יכולה להגיע לקצב הטלה גבוה במיוחד. כל תיק ביצים מכיל כ-40–50 ביצים. ובתוך שלושה חודשים מיום בקיעתה, מגיעה נקבת המקק הגרמני שבקעה לבגרות מינית ומתחילה להטיל תיקי ביצים חדשים / נוספים.
ההדברה מבוצעת: ע"י מלכודות פרומון, ג''ל ואיבוק מכשירי חשמל, אחת לתקופה יש גם לבצע ריסוס יסודי נגד המקק הגרמני.

לקוחות פרטיים: ללקוחות פרטיים הסובלים מתיקן גרמני, המקק הגרמני מגיע לבתים בדרך כלל עם משלוחי מזון, קניות מהסופר או חפצים נגועים שנכנסו לבית.
אופן ביצוע ההדברה: יש צורך לבצע ריסוס יסודי עם חומר המתאים לתיקן הגרמני + טיפול ע"י ג''ל נקדותי + איבוק בעיקר באיזור המבטח הכולל, ארונות מטבח, טיפול במכשירי חשמל ביתיים כגון: תנורים, מיקרו, מכונות קפה, מכונות מים חמים ועוד... יש מקרים בהם צריך לחזור על הטיפול בין פעם לפעמיים נוספות למיגור הבעיה.

טורפדו הדברת תיקנים