כיצד מבצעים הדברת נמלים?

מציאותם של נמלים חיות (בוגרים וצעירים) מתגלה בעיקר כשאנחנו משאירים מזון פתוח או שנפל לנו שאריות מזון ושתייה, או לאחר חשיפה פתאומית של מקומות מסתור אופייניים. הסימנים למוקדי נגיעות הם: מציאותם של נמלים מתות, תהלוכה של נמלים בשיירה, קו נמלים, שקעי חשמל, תעלות חשמל.

נמלים הם חרקים פולשנים מאוד, ישנם הרבה זנים של נמלים, נמלים שחורות, נמלים אדומות, נמלים גדולות ונמלים קטנות, נמלת האש. לנמלת האש ישנה הדברה מיוחדת ע"י חומרים מותאמים, ואלו לשאר סוגי הנמלים, הדברת נמלים זהה לרוב.הדברת נמלי עלים

הנמלה מקננת באדמה ומתחת לאבנים, קניה מתרוממים בחודשי החורף בצורת תלים העשויים להתנשא עד לגובה 30 ס"מ. בתוך התל יש תעלות וחדרים יש הסבורים שהתל מסייע בחימום הקן קולט את קרני השמש, הטמפ'' בתל גבוהה במעלות אחדות מן הטמפ'' בקרקע ובאוויר סביבו. בקיץ נעלמים התלים והנמלים בונות את הקנים בתוך הקרקע. במקרה הצורך הן עשויות לעזוב את הקן ולעבור עם כל הוולדות למקום נח יותר.

בשנים האחרונות אנחנו כבר מגלים שהנמלים מוצאות מקומות מסתור נוחים בביתנו ומקיימות גם שם קנים, כגון בתעלות החשמל, חורים בקירות ועוד.


מזון

נמלים ניזונות הן מן החי והן מן הצומח. הן מחפשות כנימות או ציקדות כדי להפיק מהן טל דבש, הן יוצרות שבילי ריח ובהם הן עושות דרכן בשיירות הן על הקרקע והן על צמחים, הן "חולבות"  לא רק כנימות וציקדות החיות בחלקים העל קרקעיים של הצמחים אלא גם כאלו הגדלות על שורשים.

לרוב בנוי הקן סביב חלקי צמחים המשמשים לו תמיכות על שורשי הצמחים חיות כנימות עלים והן כנימות מגן בייחוד בולטות לעין שלפוחיות אדומות בקוטר של מ"מ אחדים. אלו כנימות מגן בנות הסוג מיקרוקוקוס, הגדלות על שורשי דגניים ושכיחות מאד בקן של הנמלה הבנאית. בעת סכנה מפרישות הפועלות מן הבלוטות שע"י פי הטבעת פרומון אזעקה שריחו ניכר פועלות נוספות רצות אל מקום הסכנה כלסתותיהן פתוחות ובטנן מורמות.


פעולות הדברה

הדברת נמלים מבוצעת כיום בכמה שלבים, קודם כל ע"י סקירת השטח ביחד עם הלקוח לאיתור מקומות מסתור של הנמלים, לאחר מכן מבוצע ריסוס יסודי בבית בחומרים החדישים והיעלים ביותר להדברת נמלים, בנוסף מבוצע הדברה נקודתית בג''ל באזורי המטבח ומקומות שאינם נגישים או לא ניתנים לריסוס לצורך הדברה משלימה שתיקח את הפתיון ישירות אל הקו. כמו כן במידה ומדובר בבית הפרטי, המדביר מציע ללקוח לרכוש חומר גרגירי במגוון אפשרויות לצורך הדברת הנמלים בחצר.


פעולות הדברה בתוך מבני מגורים ומשרדים במצבים של נגיעות או כמניעה טרום הופעת הנמלים

יש לבצע הדברת נמלים מקיפה, 
הדברה כזו תבוצע ע"י מדבירים מקצועיים בעלי היתר הדברה.
לאור העובדה שהנמלים  כיום מאוד עמידות לחומרי ההדברה, מומלץ להשתמש בחומרי הדברה בעלי רעילות סביבתית נמוכה ופעילות שארתית גבוהה וארוכת טווח.


ההדברה יכולה להיעשות ע"י ריסוס, הנחת פיתיון, הדברת נמלים בג''ל או שילוב של כל השיטות הנ"ל, יש להקפיד על אופן ביצוע פעולת הדברה ולדאוג להחדרת התכשירים לעומק מקומות המחיה והמסתור של הנמלים.

במקרים של נגיעות בנמלת האש, יש לבצע פעולות הדברת נמלת אש באמצעות פתיונות לנמלת האש. במקרים בהם הנמלים נמצאות במערכת החשמל כולל המכשירים אלקטרונים ניתן להשתמש רק בג''לים לאחר ניתוק הזרם.


ריסוס צריך להיעשות בלחץ חזק כדי לאפשר חדירת החומר לסדקים, יש להקפיד על הרחקת מזון וכלי אוכל או לכסותם היטב. לאחר ביצוע פעולות הדברה יש לסגור את מקומות הטיפול ולחזור ולהשתמש בהם רק לאחר אוורור והתייבשות השטחים המרוססים ע"פ הנחיות המדביר בשטח.


יש להקפיד לרחוץ בסבון משטחי מזון כגון שולחנות וכו'' אשר באו במגע עם חומרי הדברה.
לאחר ביצוע הדברת נמלים יש לערוך מעקב אחר הופעת הנמלים. ביצוע פעולת הדברה נוספת תעשה בהתאם להתחדשות הנגיעות ולא לפני שעבר חודש מהריסוס הראשון.


פעולות הדברה בתוך מבני מגורים במצבי נגיעות נמוכה

הדברה במצבים של נגיעות נמוכה או כהשלמה לריסוס שבוצע, יכולה להתבצע ע"י שימוש במלכודות לנמלים אשר מושכת אליו נמלים שמביאות את הפתיון המכיל רעל קיבה אל הקו ובכך מביאות להדברת הנמלים והקו.

ריסוס בחומרים המאושרים לשימוש הקהל הרחב כגון: נוזל מוכן לשימוש, החדרת התכשיר לתוך הסדקים והחריצים,תיעל את פעולת הדברה.

הדברת נמלים באמצעות ג''ל, היינו פתרון מעולה מאחר והג''ל בעל רעילות אפסית לאדם ולחי - ידידותי לסביבה, אין צורך לצאת מהבית ואין צורך לפנות דברים, קל ונוח לשימוש באופן עצמי.


פעולות הדברה בשטחים חיצוניים

הדברה נגד נמלים בגינות הפרטיות והחצרות, מבוצעת ע"י תכשירים הנמכרים לקהל הרחב כגון:

נמליםבזלת - פתיון גרגרי להדברת נמלים כולל נמלת האש הקטנה. בזלת הינו פתיון אטרקטיבי לנמלת האש ונמלים אחרות . הנמלים לוקחות את הפתיון לתוך הקן ומאכילות את אוכלוסיית הקן ואת המלכה. התכשיר מכיל קוטל חרקים בעל פעילות איטית ו-IGR מונע התחדשות הקן.  

טלסטאר - הינו תכשיר גרגרי המיועד להדברה נגד נמלים בגינות הפרטיות, הנמלים מושמדות ע"י התכשיר באמצעות מגע עם החומר, התכשיר אינו מדביר את הקו אלה רק את הנמלים הבאות במגע עם החומר.

טופג''ל - פיתון ג''ל להדברת נמלים היעיל מסוגו, בעל רעילות אפסית לאדם ולחי - ידידותי לסביבה, אין צורך לצאת מהבית ואין צורך לפנות דברים, קל ונוח לשימוש באופן עצמי.


פעולות מניעה לצימצום הופעת הנמלים
סתימת סדקים ופתחים למניעת מקומות מסתור ומחיה המתאימים לנמלים. ניקוי יבש וחשיפה לאור של אזורי מחיה ומסתור פוטנציאלים, ניקוי רטוב של השיש והרצפה. מניעה של כניסת הנמלים לבתים ע"י חסימת דרכי גישה, בדיקה של אריזות (בעיקר קופסאות המכילות מזון) העלולות להיות נגועות, ביצוע פעולות אלו תשפר את יעילות ההדברה.