יונים, כיצד נפתרים מהן?

מזה שנים רבות שקיימת הסכמה כללית בקרבינו שהיונים אולי נושאות עימן עלה של זית ומסמלות את השלום, האהבה והרעות, אך בפועל הן מהוות מפגע תברואתי חמור ולפיכך מוטב לצפות בהן מרחוק.

בדומה להרחקת מזיקים אחרים, במידה ואנו באמת מעוניינים בהרחקת יונים לאורך זמן, אזי מומלץ להיוועץ ולהסתייע במרחיק יונים מקצועי.

בשנת 2005 הורה משרד הבריאות לסגור בית ספר בנתניה למשך 5 ימים, כתוצאה ממפגעים תברואתיים חמורים שנגרמו מיונים מקננות ולשלשת. המפקח לאיכות הסביבה שערך ביקורת בביה"ס הופתע מהיונים הרבות שקיננו מעל קורות הגג ופזרו כמות גבוהה של לשלשת על הקירות והרצפה הן בכיתות והן בפרוזדורים ובחדרי המדרגות. 

הביקורת נערכה בבית הספר בעקבות מכתב זועם ששלחו הורי התלמידים למשרד הבריאות ומשרד החינוך ובו נטען שילדים רבים שבו מבית הספר עם זיהומים בדרכי הנשימה, גירודים בכל הגוף וגירויים בעור. ההורים התריעו גם במכתבם על הסכנה מפני מחלת שפעת העופות, ודרשו להפסיק לאלתר את הלימודים עד לטיפול במפגע והסרתו באופן מלא.

מקור להעברת כינים ומחלות 

היונה מוזכרת לראשונה במקרא בסיפור המבול, כמי ששבה אל התיבה עם ענף של זית, ומאז היא מהווה סמל לשלום ואחווה. היונה מוזכרת גם בשיר השירים כדימוי לאהובה ולהבעת רגש של עצב וכיסופים. היונה חיה גם בזוגיות מונוגמית לאורך שנים, כך שהיא משמשת השראה לזוגיות טובה. יחד עם זאת, במציאות בת זמנינו מהוות היונים מקור להעברת מחלות וכינים. 

יונים מתמקמות במרפסות, בגגות, גגונים ומסתורי כביסה, בעיקר באזורים בהם ממוקמים מנועי מזגנים, וגורמות לריח רע, מטרד רעש ולכלוך, תוך שהלשלשת שלהן משמשת ככר פורה לטפילים ואיכול של מתכות כדוגמת שלדי מתכת ומרזבים, כשהמסקנה בנסיבות הללו היא שאין מנוס מנקיטה באמצעים להרחקת יונים.

האמצעים והשיטות להרחקת יונים

מבית חברת אוזן הדברה מציינים שישנם כיום מגוון אמצעים ושיטות להרחקת יונים, החל מדוקרנים, רשתות ודחלילים ועד לסלילי נירוסטה דמויי קפיץ ומכשירים אלקטרוניים המשמיעים רעשים בתדרים שאינם נקלטים באוזן אנושית, אך אמורים להוות כמעין מפגע רעש עבור היונים ולגרום להן להתרחק מהאזור. 

הדחלילים להרחקת יונים קיימים בדמות עופות דורסים, עורבים וינשופים ופועלים על העיקרון של תחרות על הטריטוריה, מתוך הנחה שיונים תוותרנה על קינון בקרבתם. ואולם, היונים הנן חכמות ועיקשות, כך שהפתרון אפקטיבי על פי רוב לפרק זמן קצר. 

הדוקרנים וסלילי הנירוסטה מהווים פתרון נקודתי טוב ואיכותי, אך במידה וקיימת בעיה מרחבית ועולה הצורך בכיסוי חללים גדולים כמו קירות חוץ במבני מגורים, שאז האמצעי היעיל ביותר לאורך זמן הוא התקנת רשתות כנגד יונים.

אומרים שיונים מביאות את השלום, אבל כל מי שעוסק בהדברת מזיקים יודע לספר כי יונים, וגם ציפורים אחרות, מביאות איתן מחלות שונות, טפילים, כינים, ועלולות להוות מפגע של זוהמה וסירחון.

ישנן עשרות דרכים להרחיק יונים, החל בשיטות עממיות כמו מובייל דיסקים, תליית שקיות ניילון, שימוש בבקבוקי מים שקופים, הצבת עורבים מפלסטיק ועוד. רוב השיטות האלה עובדות לזמן קצר בלבד כיוון שהיונים לומדות ממה יש להיזהר.

חברת אוזן הדברות משתמשת אך ורק בשיטות הומניות, להלן שיטות יעילות ביותר להרחקת יונים: רשתות יונים, סליל קפיצי ודוקרנים, כולם כלים המונעים מהיונים את הנחיתה במקום, ללא פגיעה פיזית. ברוב המקרים אנו ממליצים על הזמנת בעל מקצוע אך ישנם גם מקרים חריגים וניתן לרכוש ערכה להתקנת סליל דוקרני להתקנה עצמאית.

אנשי הצוות המקצועי של חברת אוזן הדברה מציינים שניתן למנות כיום אינספור שיטות שונות להרחקת יונים, שחלקן יעילות יותר אבל אחרות הרבה פחות. אחת מהשיטות הנחשבות לאפקטיביות ביותר לטיפול בבעיית היונים היא הדוקרנים. הצבת הדוקרנים מעל למשטח שבו נוהגות היונים לעמוד ולקנן גורמת להן לאי נוחות, ובמרבית המקרים הן מעדיפות בסופו של דבר לעזוב את המקום ולקנן במקום אחר.

יהושע אוזן, מנכ"ל חברת אוזן הדברות, ואחד מבעלי המקצוע הותיקים והמוערכים בתחום הדברת מזיקים בארץ, חולק איתנו מנסיונו בהרחקת יונים, ואיך עושים זאת מבלי לפגוע בהן.

יונים כבעיה

למי שלא נתקל ביונה שקיננה על אדן חלונו נראה מוזר לעיתים שמתייחסים ליונה כאל מטרד, אך מי שזה קרה לו פעם אחת, מבין מייד על מה מדובר. יהושע אוזן מספר על משפחה שהזמינה שירותי הדברה בכפר סבא מכיוון שמצאו שיונים החלו לבנות קן בגומחה שמצאו בקיר ביתם, על יד חלון חדר השינה.יונים

המשפחה ביקשה את חברת ההדברה להגיע בדחיפות ולהרחיק את היונים באופן מיידי כך שלא ישובו עוד, מבלי לפגוע בהן, כמובן, מכיוון שבשנה קודמת קיננו יונים באותו מקום ממש. הרעש לא נתן להם מנוח והריח הרע הקשה עליהם את פתיחת החלון.

הם לא עשו דבר כיוון שלא רצו לשבור את הביצה שבקן. לאחר שבקע הגוזל המטרד רק החמיר, וכשהוא בגר ועף מהקן, הם סילקו את הקן וחשבו שבזה נגמרה הבעיה. הם לא היו מוכנים לעבור זאת שוב וביקשו שנרחיק את היונים לפני שתוטל הביצה.

מה בין הרחקה להדברה?

הדברות הן הריגת המזיקים, ואילו הרחקה, פשוטה כמשמעה, מניעה מהמזיקים להתקרב, או במקרה הזה- לקנן. יהושע אוזן מספר בצחוק על אדם שהזמין הדברה בהרצליה והתעקש כי הוא רוצה הדברת יונים. לקח לנו הרבה זמן להסביר לו כי את היונים לא מדבירים אלא מרחיקים וכי אנו נמנעים מלפגוע בהן.

בהרחבה: דוקרנים כנגד יונים

מבית חברת אוזן הדברה מדגישים שהיונים נחשבות לחכמות ועקשניות, ולעתים קורה שהן בכול זאת מקננות על אף הדוקרנים. בנסיבות הללו, כדאי להעדיף התקנה של רשת כנגד יונים. ישנם כמה סוגים של דוקרנים שונים, הנבדלים אלו מאלו בחומר הגלם שממנו הם עשויים.

רשתות להרחקת יונים

שיטה יעילה נוספת היא רשת להרחקת יונים, המיועדת לגידור חללים גדולים כגון פאטיו, מרפסות, גגות מסתורי כביסה. ניתן למנות שני סוגים נפוצים של רשתות יונים שהן רשת שקופה ורשת פוליאתילן. יתרונה של הרשת השקופה קשור לשקיפותה ולהיותה כמעט בלתי נראית לעין, אולם היא עמידה מעט פחות כנגד קרינת UV.

רשת פוליאתילן, לעומת זאת, מעט פחות אסתטית, אך חזקה ועמידה במיוחד בפני קרינה. במקרה של בניין מגורים משותף, מומלץ לבצע את ההתקנה במסגרת וועד הבית, היות ומרחיק יונים מקצועי עושה שימוש בציוד סנפלינג, מה שמייקר את העבודה.

מוצר אחר הוא הקפיץ שהנו סליל נירוסטה בצורה של קפיץ אשר נפרס לאורך המשטח. הקפיץ מהווה פתרון אידאלי להצבה בבתים פרטיים מעל למעקות או גגות רעפים, וכן במקומות שבהם לא ניתן לעשות שימוש בדוקרנים.

הדוקרנים הזולים ביותר וגם היעילים הכי פחות הם דוקרני הפלסטיק, שלא תמיד מונעים מהיונים מלנחות על המשטח. בנוסף, דוקרני הפלסטיק עמידים הרבה פחות כנגד פגעי מזג האוויר, פרט שכדאי לקחת בחשבון.

מנגד ישנם דוקרני הנירוסטה הידועים כיעילים ביותר וגם עמידים כנגד בפני פגעי מזג האוויר. מעבר לכך, דוקרני הנירוסטה מתאפיינים בצורה ייחודית מתפרשים לזוויות שונות, מה שמקשה אף יותר את הנחיתה והעמידה של היונים מעל למשטח.