הדברת דבורים וצרעות

הדברת דבורים מתחילה בסתימת הקןחרקים עוקצים אמיתיים השייכים למשפחת Hymenoptera אשר כוללים: נמלים, דבורים וצרעות. עקיצות מחרקים אחרים או מעכבישים ארסיים הן בעצם נשיכות. העוקץ של חרקים הוא בעצם מערכת הגנה שמיוצרת מצינור ההטלה, לכן רק נקבות עוקצות.

דבורים חשובות להאבקה או ליצירת דבש, וצרעות הורגות הרבה מזיקי גינה. אך, שתיהם עלולות להפוך למזיקים כאשר הן מקננות בתוך או ליד בנינים. דבורים מסוג carpenter יש נקודה שחורה על בית החזה והן עלולות לגרום נזק ללוחות עץ וצרעות בודדות כגון cicada killers יכולות לגרום נזק לדשא ולעתים לעקוץ.

דבורי בומבוס נוטות לנחיל ובעלות התנהגות חברתית יותר

לכן הדברת דבורים סביב הבית או העסק דורשת גישה זהירה על מנת להבטיח את בטיחותן ולמזער סיכונים כלשהם.

זיהוי דבורים

דבורים בדרך כלל פרוותיות יותר מצרעות, ניזונות מצוף פרחים ובעלות מראה שמנמן. צרעות פחות שעירות, טורפות חרקים, ובעלות מותניים דקות יותר. ניתן תמיד לצלם בנייד הסלולרי ולהשתמש בגוגל Lense למציאת זן הדבורה.

התבוננו במיקום קן הדבורים.

 דבורי דבש מקננות לרוב בחללים חלולים (גזעי עצים, בולי עץ), בעוד שדבורי בומבוס עשויות לבנות קנים באדמה או באזורים מוגנים אחרים.

סוגי צרעות נפוצים בישראל

ישנם שני סוגי הצרעות הנפוצים בישראל:

• צרעה גרמנית, שאורכה כ- 1.3 ס"מ, צבעה שחור-צהוב והיא בעלת שלוש נקודות שחורות באזור הראש. קן הצרעה הגרמנית יימצא בדרך כלל באדמה או בסמוך לה. את המיקום המדויק של הקן ניתן לזהות על ידי תנועה ערה ורבה של צרעות סביב האזור. המזון הרווח ממנו ניזונה צרעה זו הוא פירות, בשר ושתייה ממותקת.

עקיצתה של הצרעה הגרמנית גורמת לכאב רב, וניתן להיפטר ממנה בעזרת שירותי הדברת צרעות מקצועיים המשתמשים בריסוס ואיבוק הקן. 

• צרעה מזרחית, או בשמה העממי- דבור, שהיא צרעה נפוצה ביותר באזור הים התיכון. הזכרים והפועלות קטנים מהמלכה, אשר גודלה נע בין 2.5-3.5 ס"מ. ניתן להבחין בשערות על רגלי הצרעה המזרחית וצבעה הוא חום-שחור עם פסים צהובים. זן זה ניזון בעיקר מצוף, פירות וחרקים.

הכוורנים הם הסובלים העיקריים מהמרעה המזרחית משום שהיא אוהבת דבש ועשויה לחסל את דבורת הדבש. צרעות מזרחיות עלולות להוות סכנה גדולה בשל כמותן בכל קן, אך אינן נוהגות לעקוץ ללא סיבה. הדברת מזיקים מקצועית תפתור את הבעיה על ידי ריסוס ואיבוק הקן.הדברת צרעות

צרעות נוטות לבנות את קינן בסמוך למגורי אדם והן נמנות ברשימת המזיקים בשל היכולת שלהן לעקוץ ולגרום לתגובות מסכנות חיים אצל אנשים אלרגיים, ובשל נוכחותן במקומות מסתור כמו ארגזים, סדקים ופתחים קטנים בקרבת בני אדם.

ניתן להיפטר מצרעות בקלות על ידי הדברת צרעות מקצועית ויסודית. צוות המומחים של אוזן הדברה, החברה המובילה להדברת מזיקים בישראל, מספר על סוגי הצרעות השונים ועל הדרך המומלצת להיפטר ביסודיות מכל סוגי המזיקים המגוונים.

אך הנזק הגדול ביותר הוא מצרעות חברתיות, במיוחד מדבורים ומדבורים צהובות, אשר לעתים קרובות מחפשות אוכל של בני אדם וגורמות למוות של מאות קורבנות או לתגובה אלרגית חריפה על ידי עקיצת בני אדם.

הדברת צרעות ע"י מדביר 

אם אתה ובני ביתך סובלים ממזיקים שונים כמו ג'וקים, מכרסמים או צרעות. שירותי הדברה בכפר סבא ובאזור המרכז והשרון בכלל, עומדים לשירותך ויפתרו את בעיה במקצועיות וביסודיות.

שירותי הדברת צרעות יעילים יותר בשעות הלילה, בשעה בה הצרעות אינן פעילות ולא נשקפת סכנה לסובבים. באופן כללי, מומלץ שלא להתקרב לקן צרעות וזאת על מנת למנוע כל סיכוי להיפגע מעקיצות, ובמקרה של זיהוי קן מומלץ לקרוא באופן מידי למדביר מקצועי שיטפל בבעיה.

הדברת דבורים בשרון ובמרכז

הדברת דבורים, במיוחד אם הן יצרו מושבה, עלולה להיות תהליך מסובך ועלול להיות מסוכן  אך משימה שצריך לטפל בה על ידי אנשי מקצוע בשל הסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בכך

להלן מספר צעדים על הדברת דבורים על ידי מדבירים:

  • ראשית מומלץ לתאם איש הדברה מקצועי מאיתנו שיטפל בבעיה, במיוחד אם הדבורים קיננו במבנה הבית שלכם. לעתים קרובות נדרשים רישיונות מיוחדים לטיפול בהדבקות.
  • זיהוי המינים: חשוב לזהות נכון את המין מכיוון שדבורים נחשבות לעתים קרובות בטעות לצרעות, שכל אחת מהן דורשת שיטות טיפול ייחודיות.
  • הסרת כוורת הדרך היחידה להיפטר מהבית מדבורים היא להסיר את הכוורת לחלוטין באמצעות מלכודת פיתיון למושבת הדבורים אל מחוץ לכוורת.
  • הדברה כימית: אם יש צורך בהדברה, יש לעשות זאת על ידי ריסוס או הזרקה של קוטל חרקים לקן.
  • מניעה: לאחר ההרחקה, המדבירים יזהו נקודות כניסה פוטנציאליות כדי למנוע מדבורים להיכנס לביתך

הדברת דבורים וצרעות

כל הריסוסים מבוצעים בחומרים החדישים ביותר וידידותיים לסביבה המאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה.

leaf

החומרים הם ללא ריח (פירתרואידים) ומאפשרים יציאה וחזרה בטוחה לבית לאחר שעתיים בלבד מסיום הריסוס.

leaf

בסיום כל הדברה תקבלו תעודת אחריות (אישור ביצוע) עם הוראות לאחר ריסוס ועם שם החומר שרוסס במקום.