הדברה אורגנית
לתיאום פגישה

הדברה אורגנית

בתור חברת הדברה מתקדמת העומדת בחזית תחום הדברת המזיקים, חברת אוזן מתפתחת ומאמצת שיטות חדשניות ואיכותיות לטיפול ידידותי לסביבה בחרקים. השיטה המובילה בתחום ההדברה הירוקה היא הדברה אורגנית.

הדברה אורגנית - במה מדובר?

הדברה אורגנית בסיוע אוזן מדבירים מקצועיים

אנחנו מודעים כיום להשפעות מרחיקות הלכת של השימוש בכימיקלים וחומרים כימיים שונים על הסביבה ובריאות האדם. עוד ועוד מחקרים מצביעים על הקשר בין חומרים סינטתיים בתעשייה לשינויי אקלים, בין שימוש בכימיקלים בבית לנזקים לגוף האדם.


תהליכי האבולוציה מולידים דורות חדשים של מזיקים בעלי עמידות לחומרי הדברה, כך שנוצר מירוץ בין החרקים למדבירים למציאת חומר חזק יותר לטיפול בהם. התהליך הזה מעודד את החמרת הנזק לסביבה. למעבר לאאלטרנטיבות סביבתיות ערך מוסף בכך שבשימוש חכם באמצעים מהטבע לא מאיצים את המזיק לפתח עמידות.


הדברה אורגנית מתייחסת לשימוש באמצעים טבעיים לטיפול בנגע החרקים, מכרסמים ועופות. בעזרת שימוש בחומרים ממקור ביולוגי ניתן להעלים את המזיקים ללא השארת טביעת רגל סביבתית על האדם והעולם. ההדברה האורגנית קיימת בבתים פרטיים, בתי עסק ובתחום החקלאות.


הדברה ירוקה ואורגנית כוללות בתוכן גם אמצעים אלקטרונים וחשמליים, מלכודות וכלים לתפיסה והדברת המזיקים מכיוון שההשפעה שלהם על הסביבה היא מינימלית עד אפסית.

הדברה אורגנית בחקלאות – הדברה ביולוגית

הביקוש הציבורי הגובר לפירות וירקות אורגניים, גורם ליותר ויותר חקלאים לעבור לחפש אלטרנטיבות לחומרי ההדברה המסורתיים.ישנם מגוון אמצעים שפותחו לשם כך בתחום ההדברה האורגנית. ישראל נמצאת היום בחוד החנית של פיתוח הדברה ביולוגית, ניתייחס כאן לכמה מהם.

שימוש בחרקים טורפים לחיסול המזיקים. חרקים שמשוחררים בשדה עם המטרה הספציפית של העלמת מזיקי היבולים.

חרקים זכרים מעוקרים המופצים בשדה מתחרים בבני מינם על הנקבות בשדה. הכמות הגדולה שלהם מאפילה על עמיתיהם הפוריים ומשלים את הנקבה שבוצעה הזדווגות מוצלחת.

חקלאים רבים העוסקים בחקלאות אורגנית מגדלים זנים שונים של פירות וירקות בסמיכות ובכך גורמים לזני החרקים הייחודיים לכל יבול לחסל אחד את השני.

כיום בהרבה מהגידולים משלבים בין שיטות אורגניות לכימיות כשהמטרה היא לעבור לאמצעים ביולוגיים באופן בלעדי.

 

הדברה אורגנית בעזרת חומרים טבעיים

בחירת הדברה אורגנית תהייה יעילה במיוחד בשוק הביתי, ניתן לקנות את החומר בעצמך ולהשתמש בו ללא צורך במדביר. יש לציין שבשל הרעילות המצומצמת, יש לשלב את ההדברה עם ניקוי יסודי בבית של פיסות אוכל, סגירת סדקים וחורים בקיר (שם חרקים רבים מוצאים מסתור) והעלמת העשבים בחוץ. מקומות מסחר בגלל כמויות החרקים הגדולות הולכים לרוב על פתרונות כימיים, או על שילוב בין הדברה רגילה לאורגנית. באוזן תוכלו למצוא מגוון אפשרויות רחב של חומרים כגון טופג'ל – פתרון ידידותי לסביבה נגד נמלים, ללא הצורך לצאת מהבית.

 

מערכות הדברה אורגנית חשמליים ואלקטרוניים


האמצעים הפופולארים ביותר בתחום הירוק הם הקטלנים. מדובר בקוטלי חרקים וזבובים המושכים אותם אליהם בעזרת הנורות ובעת המגע מחשמלים אותם במהירות. זהו מכשיר מצליח מאוד בעולם ההדברה לבתי עסק ובתים פרטיים, בשל פשטות השימוש וההתקנה בחנות או בדירה. באותו קו מוצרים אפשר למצוא גם חרקנים חשמליים.

מערכת קול אולטרסונית היא כלי אלקטרוני יעיל לטיפול בחרקים (בשילוב עם חומרי הדברה) ע"י הפצת תדר קולי גבוה. בני האדם לא שומעים אותו, אך החרקים עוזבים בעקבותיו את הבית. המערכת פחות נפוצה בשל העלות הגבוהה, אזורים אליהם התדר לא מגיע, הצורך לשלב חומרים והקושי לאבחן עם יש רמקול לא תקין.

 

מלכודות ומנגנוני הדברה אורגנית


ישנם מגוון רחב של מלכודות מתוחכמות לתפיסה (לשחרור או חיסול) מכרסמים וחתולים. מלכודות פח, רשת וקפיץ המושכים את המכרסמים אליהם ולוכדים אותם בתוך כלוב. ניתן לעשות שימוש חוזר במלכודת והיא מייתרת את השימוש בכימיקלים. נגד יונים קיימים מחסומים המרחיקים אותם מאזור הבית והעסק (מבלי להזיק להם). בקטלוג החברה תוכלו להתרשם מרשת הגנה, סליל או דוקרן להתמודדות עם היונה. לחיות גדולות או נחשים ישנם מלקחיים או מוטות ללכידת הבעל חיים.

 

הדברה אורגנית - יתרונות וחסרונות

התועלת הברורה מההדברה האורגנית היא שמדובר בשיטה יעילה לחיסול ותפיסת מזיקים. הפרמטר לדירוג מוצר ידידותי לסביבה היא כמות ההשפעה שלו על בני אדם והסביבה לטווח הקצר והארוך. הדברה אורגנית מספקת חותם אפסי על בריאות האדם והעולם. פירות וירקות אורגניים נותנים לנו אוכל בריא ומשאירים את האדמה נקיה ממזהמים.

החסרון הוא שההדברה עדיין לא מכסה לחלוטין את כל החרקים ועדיין מצריכה לעיתים השלמות של מוצרי הדברה כימיים. במיוחד באזורים מסחריים עדיין בוחרים להשתמש ברוב בחומרים אחרים. בבית היעילות ארוכת הטווח של האמצעי האורגנית תבוא רק עם שילוב של פעולות איטום ונקיות יסודיות. ככל שהתחום יתפתח והביקוש הציבורי יגדל נראה עוד כלים ומוצרים אורגנים מתוחכמים וטובים יותר.

חדש באוזן הדברה: מגוון מוצרים להדברה אורגנית בשימוש עצמי, היכנסו עכשיו ושימו סוך למזיקים באמצעות חומרים אורגנים בלבד, לכניסה למגוון המוצרים לחץ כאן.

כמו כן הנכם מוזמנים להיכנס לקטלוג המוצרים המקיף ולהתרשם משלל הפריטים הירוקים. לכניסה לקטלוג לחצו כאן>>

x